607 944 132

Do naší distribuce  se akční filmy 80. let dostaly až po roce 1989 prostřednictvím videopůjčoven, ale ti šťastnější z nás, kteří vlastnili videopřehrávače ještě za komunistů, nebo měli kamaráda s videem tyto akční klenoty již znali nazpaměť. Podobných filmových žebříčků najdete na internetu mnoho. Nebudu se tedy záměrně věnovat všem těm nejlepším '' nejkultovnějším '' filmům, které zaručeně musíte vidět, než zemřete, ale opráším svojí paměť a podívám se na zoubek tehdejším vesměs béčkovým vyhlášeným peckám. Pohledem dnešního filmového diváka mohou samozdřejmě tyto filmy vypadat prvoplánově, stereotypně, naivně, úsměvně a nudně, ale v době vzniku a v našich podmínkách navíc s puncem zakázaného ovce mělo sledování těchto akčních hitů, nahraných nekvalitních kopií originálů s přidaným amatérským rychlodabingem své kouzlo. Kdo to nezažil, nepochopí.

WARRIORS / The Warriors / 1979

Válka gangů. Respektive válka všech gangů proti jednomu. Na ''Sjezdu'' gangů je zabit vůdce a otec myšlenky sjednocení všch gangů a obvinění padne na bandu Warriorů. Ti se musí probýt nepřátelským územím zpět na svojí domovskou základnu. Syrová atmosféra 70. let typická pro akční filmy 80. let.

PROFESIONÁL / Le professionnel / 1981

Ne úplně béčkový a spíše kriminálka než akční film, ale můj nejoblíbenější Belmondo. Jinak klasický chlapácký akční hrdina, který zvítězí nad zlem v tomto filmu reprezentované francouskou vládou a tajnou službou. Nad standartní francouzskou kriminálku povyšuje tento film odvážným a nesmlouvavým koncem a hlavně ústřední melodií ( Ennio Morricone ), kterou už z hlavy nedostanete a je tím prvním, co se mi při zmínce o filmu vybaví.

ÚTĚK Z NEW YORKU / Escape from New York / 1981

Tak jako je Sylvester Stallone navždy spjat s postavou Ramba je další válečný veterán Kurt Russell pro mne Snakem Pliskenem. Film odehrávající se v blízké budoucnosti a nastiňující utopickou vizi úpadku lidské ( americké ) společnosti ( oblíbené gangy ) a boj drsného hláškujícího hrdiny v nepřátelském prostředí dal podnět vzniknout dalším  postapokalyptickým béčkům ( vlastní pokračování Útěk z L.A., 1990: Bojovníci z Bronxu, Mad Max 2,3 ).

NINJA COMMANDO / Long zhi ren zhe /1982

Ani jako teenager jsem žádný velký fanda asijských kung-fu filmů ani chlapíků zahalených v černých pyžamech mizejících v dýmu a házících hvězdice nebyl, ale pár zástupců této akční odnože nemohlo ve videotéce žádného správného filmového fanouška chybět. Tento film je jedním z nich.

NINJOVA POMSTA / Revenge of the Ninja / 1983

Volné pokračování filmu Enter the Ninja s Francem Nerem v neobvyklé hlavní roli ''bílého'' nindji představuje zástupce oblíbených a populárních ninja filmů. Dějem těchto filmů obvykle prostupoval svět ninjů a jejich bojového umění a střet se západním světem, motiv pomsty za vyvraždění rodiny ( inspirace - Kill Bill - Tarantino ), vraždy přítele ( The Octagon s Chuckem Norrisem ), spojení dvou rozdílných parťáků východu a západu ( Ochránce s Jackie Chanem ), nebo proti sobě staví dva nevlastní bratry, vycvičené a vytrénované k zabíjení, kteří stanou na opačných stranách zákona.

TŘ9DA ROKU 1984 / Class of 1984 / 1982

Džungle před tabulí od režiséra filmového Komanda. Zástupce filmového akčního subžánru s ''obyčejným'' průměrným občanem ( tady učitelem ), který je přeměnou v brutálního akčního hrdinu dohnán okolnostmi typu ''nas...i jste mě a to jste neměli dělat''. V hlavní roli opět zlý ''gang'' tentokrát představovaný punkerskou partičkou studentů, terorizující školu, kantory i okolí.

DIVOKÉ ULICE / Savage Streets / 1984

Když zmiňuji Class of 1984, tedy drsné prostředí amerických středních škol vykreslené v merických akčních filmech 80-tých let, nemohu opomenout tento film a zejména hlavní představitelku tehdejší brakové B produkce - Lindu Blair. Linda Blair ( Vymítač Ďábla ) představovala protipól všem tehdejším teenkomediím. Její filmy často ukazující nahotu ( Peklo za mřížemi ) se vyznačovaly akcí a brutalitou.

MSTITELÉ / Vigilante / 1982

Opět banda chuligánů, vyvražděná rodina a otec beroucí spravedlnost do svých rukou. Typická atmosféra 80-tek, špinavé ulice plné násilí. Hlavní hrdina ( ikona B filmů Robert Foster ), průměrný otec od rodiny  je okolnostmi donucen vyčistit ulice od lidkého odpadu. Nosné téma mnoha akčních filmů 80-tých let se zrodilo s postavou Paula Kerseyho ve filmu Přání smrti ( 1974 ), kterého ztvárnil herec Charles Bronson.

OSAMĚLÝ VLK McQUADE / Lone Wolf McQuade / 1983

Norrisovy eskapády ve Vietnamu ( Missing in Action ), nebo nasazení proti teroristům ( Delta Force ) mě svého času moc nebraly. Ale pár filmů s ním jsem nahraných měl ( Oko za oko, Octagon ). Většinou hrál osamělé střelce, kteří musí někoho najít, zachránit, nebo pomstít, umí kung-fu a motají se kolem něj ženy. Moderní western o texaském rangerovi jsem měl asi nejraději a nejvíc nakoukaný. To pískání provázené celým filmem mě vždy dostalo.

ULICE V OHNI / Streets of Fire / 1984

Motorkářský gang ( opět ) pod vedením hlavního záporáka ( začínající star Willem Defoe ) unese rockovou hvězdu ( začínající star Diane Lane ) a zachránit ji musí nájemný žoldák ( věčný béčkař Michael Parré ). Rokenrolová akční pohádka s nadupaným soundtrackem režírovaná režisérem Walterem Hillem ( Warriors, 48 hodin, Rudé horko ) si již zajistila status kultovního filmu.

AMERICKÝ NINJA / American Ninja / 1985

Michael Dudikoff byl svého času podobným osvěžujícím zjevením v trochu již stagnujícím akčním filmu a nakopl tento žánr podobně, jako se to později povedlo J.C. Van Dammeovi a Stevenu Seagalovi. Jeho první filmy ( v hlavní roli ) byly slušně koukatelné ( Síla pomsty, Velitel čety ), aby postupně sklouzly do bezvýznamnosti. Stejně jako filmografie v případě zmýněných dalších dvou pánů herců.

SMRTÍCI TRIKY / F/X / 1986

Další osmdesátková klasika se zajímavým námětem míchající prvky z pohledu do zákulisí filmových triků a kriminálního thrilleru. Australský herec Bryan Brown prožíval asi nejplodnější období v Hollywoodu ( Koktejl, Gorily v mlze ) a zdatně mu přitom asistoval šerif z prvního Ramba a filmový polda Brian Dennehy. Oba herci si zahráli i v pokračování o 5 let později.

KARATE TIGER / No Retreat, No Surrender / 1986

Ale jo, dám ho sem taky, protože jsem jako kluk také toužil umět se tak rvát. Z dnešního pohledu hloupoučký film s profláknutou zápletkou á la hlavní hrdina dostane po hubě, nebo mu někoho zabijí nebo ..., následně projde náročným tréninkem a rozdá si to s hlavním ( ruským jak jinak ) padouchem. Toho hrál tehdy začínající J.C.Van Damme, obsazovaný zejména do vedlejších rolí ruských záporáků, ale již dva roky nato měly vzniknout filmy Krvavý sport, Kyborg, Kickboxer, Smrtící zatykač, Lví srdce, Dvojitý zásah, Univerzální voják a další nesmrtelné béčkové videopecky.