607 944 132

V první části miniportrétu herců, kteří předčastně vyklidili pole účasti v hlavních rolích A filmů jsem psal o představiteli někdejšího Batmanovského Robina herci Chrisovi O'Donnellovi. V části druhé dám tedy v rámci objektivity prostor herečce, jejíž portréty svého času visely v pokojíčcích nejednoho pubescenta. Prvně jsem tuto herečku zaznamenal ve filmu na svém dnes již muzejním videu beta v nahrané x-té kopii dobrodružného hororu Čelisti 3. Řeč a další řádky budou věnované drobné brunetce a sympatické herečce Lee Thompson.

Třetí pokračování filmových Čelistí znamenalo  s novým příběhem a hlavními hrdiny po fenomenální jedničce a volném pokračování v čele s šerifem Brodym ( Roy Scheider ) kvalitativní sešup mezi béčkové filmy. Pro Leu Thompson byla tato druhé role ve filmu zajímavá snad jen tím, že se sblížila a posléze zasnoubila s představitelem hlavní mužské role a sukničkářem Denisem Quaidem ( Vnitřní vesmír, Dračí srdce ). Její pohledná tvářička nemohla uniknout filmovým producentům a tak si ještě téhož roku zahrála v romantickém sportovním dramatu pro mládež Správná hra. Jejím filmovým ''přítelem'' byl tehdy rovněž začínající herec Tom Cruise, hrající talentovaného ctižádostivého kluka, toužícího vymanit se z maloměsta a prosadit se ve světě amerického fotbalu. Lea Thompson hraje jeho zamilovanou partnerku podporující jeho cestu za snem. Je vůbec zajímavé sledovat jednu generaci herců stojící na stejné startovní pásce a jejich budoucí, různě se rozvíjející filmové kariéry.

Nicméně nepředbíhejme, Leu Thompson čekal po další teanegerské komedii The Wild Life první zářez v akčně dobrudružném hitu Rudý Úsvit. Zahrála si v něm americkou ''partyzánku'' střílející z kulometu a bránící vlast před invazí sovětské armády do USA ! V partyzánském oddílu operovala společně s dalšími vycházejícími hvězdami Jennifer Gray a Patrickem Swayzeem ( obě hvězdy z Hříšného tance ), nebo Charliem Sheenem ( Četa, Mladé pušky, Wall Street, Žhavé výstřely, drogy, prostitutky ). Nutno dodat, že námět a scénář tohoto snímku byl fantasmagorický již v době svého vzniku, nicméně režisér nesmrtelného filmového Barbara Conana John Milius akční scény zvládal slušně a s pohlednými tvářičkami Jennifer Gray a Lei Thompson v rolích chrabrých teen vojaček bylo i na co koukat. Hvězdička Lei Thompson začala stoupat...

...aby vystoupala na pozici hvězdy v herecké účasti na následujícím megahitu Návrat do budoucnosti. Kdo by neznal filmový hit, který započal éru filmového cestování časem a proslavil hlavní hvězdu Michaela J. Foxe. Film s neokoukanou zápletkou způsobil v tehdejších kinech doslova zjevení a životní trable Martyho McFlye, originální mix scifi, dobrodružství a komedie nesmí chybět v pomyslném žebříčku žádného správného filmového fanouška. Každému se určitě vybaví role Lei Thompson, hrající matku hlavního hrdiny Martyho ( oba herci jsou stejně staří ) i její alter ego z minulosti, kdy se zamiluje do svého budoucího syna ( mylně ho pojmenovaného jako CalvinKleina - podle Martyho spoďárů ). Lea Thompson si rok nato zahrála jednu z hlavních rolí v slušném rodinném sci-fi dobrodružném filmu Vesmírný tábor a hned role násludující měla stvrdit její status filmové hvězdy.

Kačer Howard, ambiciózní projekt od producenta George Lucasa a scénáristů Indiana Jonese se měl zařadit po bok hitů jako Hvězdné války, již zmíněný Indiana Jones, nebo E.T.-Mimozemšťan Stevena Spielberga. Lea Thompson excelující v roli zpěvačky ( nazpívala i filmový soundtrack ) se snaží pomoci potrhlému kačerovi ( doslova ) přeneseném z pohodlí svého domova na naší Zemi k návratu na svojí domovskou planetu. Na průkopnický žánr komixových filmů, v tomto případě mix sci-fi, fantasy, komedie i parodie se ale diváci do kin zrovna nehrnuli a na filmový úspěch Návratu do budoucnosti se navázat nepodařilo. Film ne úplně zaslouženě komerčně propadl a posbíral řadu ne právě lichotivých filmových cen a neúspěch filmu se patrně podepsal i na dalším směřování kariéry Lei Thompson.

V následujícím roce se objevila pouze v teanegerské romanci Báječná chvíle, filmu který běžel i v našich kinech a tak jsem ho zhlédl v liduprázdném sále hned dva dny po sobě. V nijak objevném milostném trojúhelníku, ale slušně natočeném příjemném romantickém filmu tahá Lea za kratší konec provazu. Do její role školní krásky je zamilovaný její spolužák (Eric Stolz ), který se s pomocí své nejlepší kamarádky, rebelky hrající na bicí ( Mary Stuart Masterson ) snaží získat její srdce a náklonost. Nakonec ale zjistí, že své štěstí měl celou dobu blíže, než si myslel. Tento málo známý a neprávem přehlížený snímek sine nepřinesl Lee Thompson body filmové, ale zato znamenal velký zlom životní, neboť režisér tohoto filmu Howard Deutch ( Můj soused zabiják 2 ) se stal a dodnes je jejím manželem a má s ním dvě dcery.

Lea Thompson si zopakovala svoji roli ve dvou pokračováních úspěšné sci-fi komedie Návrat do budoucnosti, se svým již manželem natočila po boku hereckých kolegů Rayem Liottou a Kieferem Sutherlandem vcelku úspěšný a zajímavý filmeček Článek 99. S hereckým veteránem Walterem Matthauem se sešla v rodinném snímku Dennis postrach okolí, ale její hvězdný status vybudovaný v 80-tých letech se v letech 90-tých začal vytrácet a Lea stále častěji byla obsazována o objevovala se již jen ve filmech televizních. Nabízí se samozdřejmě otázka, nakolik se na její kariéře s následujícími lety podepsala její změna vizáže, potřebná k úspěchu ve filmu a Hollywoodu zejména. Každopádně ve sporadických rolích na filmovém plátně ve kerých se občas objeví bych jí dnes poznal jen stěží, respektive snadno přehlédl. V takovém J.Edgarovi, životopisném filmu s excelujícím Leonardem DiCapriem jsem účast Lei Thompson zaregistroval zpětně až v závěrečných filmových titulcích.