607 944 132

Jak jsem již naznačil v první části věnovaném 80-tkovým akčním filmům, záměrně se nevěnuji těm nejznámějším až profláklým filmům. I v žánru komedií se tedy vyhnu kultovním snímkům á la Tootsie, Krotitelé duchů, Policejní akademie a desítkám a desítkám podobných kvalitních filmových komedií, které již své místo ve všemožných filmových hitparádách mají. Představím pár již polozapomenutých filmů, které již sice po letech notně zestárly, ale hodnotu nostalgické vzpomínky si stále uchovávají. Atmosférou, hudbou, prostředím, oblečením, účesy, herci. Zkrátka těmi devizami, pro které jsou dnes některými diváky zatracované, nudné, nebo vysmívané.

Zlaté časy na Ridgemont High / Fast Times at Ridgemont High / 1982

Dokud budou existovat střední školy, bude vděčným tématem pro scénáristy i režiséry psát a točit komedie o studentech z tohoto prostředí. Střední školy Ameriky 80. let byly podle filmařů buď plné asociálů, násilí a drog, nebo flákačů toužícím si užívat sex a drogy. V havní roli začínající herecké ucho a věčně zhulený Sean Penn.

 

Bingo Bongo / Bingo Bongo / 1982

Nebylo v mojí tehdejší filmotéce moc zástupců evropské kinematografie, italské zejména. Ne že by nebyla kvalitní, ale italské i francouzské filmy pavidelně běžely v tehdejších programech televizí i kin a tak jsem se logicky soustředil a nahrával ( až na vyjímky ) nedostupnou americkou produkci. Herec a hudebník Adriano Celentano patřil k té hrstce zástupců kinematografie evropské. 

Zamilovaný blázen /  Innamorato pazzo / 1981

Adriano Celentano podruhé, tentokrát již ne v roli bláznivého ''opičího muže'', ale jako ''zamilovaný blázen''. Jako obyčejný řidič autobusu se zamiluje do skutečné krásné princezny, sex symbolu 70.let Ornelly Muttiové. Italská moderní pohádková variace na slavné americké Prázdniny v Římě

U Porkyho /  Porky's / 1981

Když byl doma mejdan, pouštěly se Porky's. Tudíž mám ten film nakoukaný, ale nikdy mě nenudil a některé scény a hlášky byly netrpělivě očekávané a staly se ve své době mezi znalci kultovními. Teanegerská komedie se dočkala dvou pokračování, o něco méně kvalitních napodobenin ( Screwballs ) a zaslouží si právem status 80-tkových Prciček ( American Pie ).

 

Třída /  Class / 1983

Moje asi nejoblíbenější komedie ''o dospívání'', kde se podruhé společně sešly ( Eliášův oheň ) dvě tehdejší ( a dnes již zapomenuté ) mladé herecké hvězdy 80-tých let žánru ''Brat pack''. Tehdy začínající Andrew McCarthy a jeho herecký kolega z ''Bandy fakanů'' Rob Lowe ( Outsideři, Youngblood, Návraty ), který již v té době platil za hvězdu filmů pro mladé a byl dvakrát nominovám na Zlaté glóby.

Přísně tajné /  Top Secret / 1984

Méně známá komedie scénáristického a režisérského tria Zucker-Abrahams-Zucker ( Bláznivá střela 1-3, Připoutejte se prosím 1-2 ). Filmová parodie na superšpionské filmy, studenou válku, nebo vězeňská dramata s výborným Valem Kilmerem a nezapomenutelnými krávami v holinách.

Gremlins /  Gremlins / 1984

Mix komedie horou fantasy a rodinného filmu s vánoční atmosférou funguje na jedničku. Dodnes si vzpomenu na první setkání s Gizmem, kdy jsem zastrčil kazetu s nic neříkajícím nápisem Gizmo do videopřehrávače a hned Steven Spielberg uveden jako producent v titulcích mne naplnil očekáváním filmové pecky. A byla !

Kačer Howard /  Howard the Duck / 1986

Další film kombinující filmové žánry a komiks, navíc ambiciózní a na svojí dobu i poměrně nákladný filmový projekt a posléze i velký komerční propadák. Film byl typickým produktem své doby, vystihoval atmosféru 80-tých let, měl hláškujícího Kačírka a krásnou mladičkou Leu Thompson a své čestné místo v regálech videopůjčoven si zaslouží.

Vnitřní vesmír /  Interspace / 1987

Tento film je mojím favoritem na poli sci-fi komedie. Začátek filmu je možná krapet nudnější, ale jakmile je mikroponorka řízená Dennisem Qaidem vstříknuta do krevního oběhu neurotického hypochondra Martina Shorta dá do pohybu a v jejich záchraně jim sekunduje sympatická Meg Ryan, rozjede se neskutečně zábavná jízda. A opět v tom má prsty producent Steven Spielberg.

Figurína /  Mannequin / 1987

Andrew McCarthy podruhé, kde si víceméně zopakoval roli, která mu seděla asi nejvíc a kde těžil ze svého roztomilého vzhledu. Balič jednoho velkého obchodu se zamiluje do figuríny ve vykladní skříni a ta obživne a vypadá jako Kim Cattrall ( Sex ve městě ). Pokud jste naladěni na romantickou komedii proč ne.