607 944 132

Hned zkraje upozorním, že tento článek ( a snad i jeho další části ) nebude věnován seriálu Ztraceni, ostatně viděl jsem jen 1.řadu, takže se rozhodně nemohu považovat za znalce.  Ale občas se přistihnu při opakovaném zhlédnutí nějakého staršího snímku že si marně vybavuji, kdy jsem naposledy viděl v něm hrající herce/herečku v nějakém novém filmu. A to přesto nebo právě proto, že v době vzniku tohoto filmu šli tito herci z jedné hlavní role do druhé a vypadalo to, že mají slibně našlápnuto k hvězdné herecké kariéře. Jedním takovým hercem a mým vrstevníkem, kterému bych před nějakými 20-ti lety prorokoval status herecké star a filmové stálice je dnes již téměř zapomenutý americký herec Chris O'Donnell.

Díky svému svěžímu mladickému vzhledu byl obsazován tak jako většina začínajících herců své generace do rolí teenagerů. Ostatně hned v druhé komedii Školní vázanky se herecky setkal hned se třemi z nich - Mattem Damonem ( Dobrý Will Hunting ), Benem Affleckem ( Hledám Amy )  a Brendanem Fraserem (  Mumie ). Jednu z mužských postav si zahrál v jinak čiště ženském melodramatu Smažená Zelená Rajčata a netrvalo dlouho a přišla role přelomová. Chris O'Donnell si ve filmu Vůně Ženy po boku hvězdného All Pacina střihl roli studenta Charlieho, který je najat rodinou vysloužilého plukovníka Franka Sladea ( Pacino ) jako jeho opatrovník. No a jak to tak ve filmech a zejména těch hollywoodských bývá, toto setkání vrátí slepému a zatrpklému stárnoucímu muži uvažujícím o sebevraždě chuť do života a Charliemu vyřeší jeho životní problémy.

Pacino získal za roli slepého důstojníka prvního Oscara a Chrisovi se začaly hrnout hlavní role nebo přinejmenším hlavní role po boku již slavných hollywoodských hvězd. Zahrál si roli D'Artagnana v dobrodružné Disneyho variantě Tři Mušketýři po boku Charlieho Sheena, Kiefera Sutherlanda a Olivera Platta, i když zdaleka ne tak povedené jako verze z roku 1973. Pro mne osobně zůstane D'Artagnanem Michael York a Athosem ( věčně pod parou ) Oliver Reed známý též svou oblibou v alkoholu. Další velkou rolí Chrise O'Donella byla postava Robina ve dvou dílech Batmana - Batman Forever a Batman a Robin, kdy v prvně jmenovaném si roli Batmana zahrál ''Iceman'' Val Kilmer ( Top Gun ) a ve druhém dostal příležitost George Clooney ( Dannyho parťáci ), i když ten by patrně raději na tuto filmovou epizodku ve své filmografii zapomněl.

Mezi filmovými Batmany ztvárnil Chris hlavní role ve válečném dramatu Láska a válka po boku Sandry Bullock inspirovaném životními osudy Ernesta Hamingwaye popsaném ve svém románu Sbohem armádo a ne dvakrát povedeným thrillerem - dramatem Cela smrti kde si zahrál společně s dnes již hercem v důchodu Genem Hackmanem ( Hořící Mississippi ). Následovala průměrná romantická komedie s hereckou partnerkou Renée Zellweger ( Deník Bridget Jonesové ), nicméně Chrise v této době jsem již vnímal jako herce, se kterým je třeba do budoucna počítat. V ne moc známém, ale o to lepším filmu režiséra Roberta Altmana Dědictví tety Cookie si zahrál po boku hereček Glen Glose, Julianne Moore a Liv Tyler.

Vertical Limit byl slušný dobrodružný akčňák à la Cliffhanger odehrávající se v aktraktivním prostředí K2 a zasněžených Himalájí, ale pro Chrise O'Donnella představoval tento film poslední velkou roli v A filmu a po něm strmý pád. Nepočítáme-li rodinné taškařice Jako kočky a psi 2: Pomsta prohnané Kitty  a Kitt Kittredge: Odvážná novinářka mihl se Chris v pár filmech již jen ve vedlejších rolích. Obtížně by jste lovili v paměti jakou že to roli vlastně hrál ve filmech Kinsey s Liamem Neesonem ( 96 hodin ) nebo Max Payne s Markem Wahlbergem ( Transformers - Zánik a Transformers: Poslední rytíř ). Těžko říct, v čem je zakopaný pes, že slibně rozjetá kariéra tohoto herce vyšuměla do ztracena a dlouho jsem si myslel, že Chris O'Donell jednoduše pověsil hraní na hřebík a opětovně se začal věnovat své původní plánované a vystudované profesi marketinku. S překvapením jsem po krátkém zapátrání zjistil ( máme internet ), že tento herec vyměnil role filmové za role seriálové a je nadále velmi aktivním seriálovým hercem. Zatímco dříve se tedy celá řada původně seriálových herců pokušela prosadit a uspět u filmu, dnes naopak někteří původně čistě filmoví herci u seriálů končí.