607 944 132

Rambo definoval žánr akčních filmů 80-tých let a znamená pro mne i kus nostalgie. Možná nebo právě proto jsem klasickou trilogii viděl naposledy před 30-ti lety. Ano je tady ta První krev, která se navzdory svému názvu tak trochu vymyká svým pokračováním. Na třetí díl Ramba jsem se svého času těšil stejně jako na avizovaný díl závěrečný. V roce 2008 se John Rambo nečekaně vrátil a veškeré obavy nás skeptiků se rozplynuly jako pára nad hrncem.Jedinou malou výtku u čtvrtého Ramba jsem měl snad ke krátké stopáži, kdy ve finále Rambo vystřílel celou armádu, aby mohl film skončit o půlhodinu dříve než bych si přál. Vrať se domů Johne, tvoje válka skončila. 

Biologické hodiny Ramba a potažmo i jeho představitele Sylvestera Staloneho tikaly neúprosně a po úspěchu čtyřky se v kuloárech objevily spekulace o chystaném pokračování. Nastíněná dějová linka o záchraně dcery Rambova přítele ze spár mafiánského kartelu dávala i smysl. Byl jsem opravdu natěšen a následně také zaskočen, že Stallone místo rozjetého a reinkarnovaného Ramba a důstojném zakončení série Rockyho začal pracovat na nové značce Expendables a nový Rambo se tak odkládá. Akční film byl pro mne vždy synonymem sólového hráče a angažmá tolika akčních ikon do jednoho filmu, že se málem všichni nevešli na širokoúhlé plátno nevěstilo nic dobrého a výsledek byl trochu očekávaně nemastný neslaný. Zatímco Rambo 4 dal osmdesátkám vale a do nového milénia nastoupil s nečekanou akční brutalitou, Postradatelní se pokoušeli o přesný opak. Základna volá Ramba, Johne kde jsi ?!

Rambo si dál užíval zaslouženého důchodu na farmě v Arizoně, bohužel bez naší účasti. Filmový Rocky Balboa nás filmové fandy obšťastnil šestkrát a to včetně reparátu za nepovedený 5. díl. Dokonce si na stará kolena inkognito zaboxoval  i s ''zuřícím býkem"" Robertem De Nirem. Nabyl jsem milného dojmu, že s fanoušky i milovanou Adrien se rozloučil Stallone definitivně. Rocky se však rozhodl přivydělat si do důchodu trénováním Creedova syna Adonise. Jednou snad, protože to celé bylo profesionálně natočené, i když dějově zrecyklované. Ale u pokračování Creed 2 s kopírkou Rockyho 3 a nesympatyckým ufňukánkem Adonisem mě po celý film při jeho sledování provázela myšlenka: '' Proč sakra nekoukám alespoň na filmového Draga ?!''. Propadák trojky Expendables vrací do hry Ramba a John si na stará kolena začíná brousit pověsný nůž a po vzoru ''Tunnel Ratts'' z Vietnamu hloubit z nudy na svém ranči tunely!

Neskutečných 11 let od přímočaře jednoduché, ale nekompromisní čtyřky Rambo: Do pekla a zpět se Sylvester Stalone dokopal k natočení závěrečného dílu. Režii tentokrát trochu překvapině přenechal téměř režijnímu začátečníkovi Adrianovi Grundbergovi ( Moje letní prázdniny ). Podílel se pouze na scénáři, který zůstal v základu víceměně stejný z roku 2008, i když se upravoval i v průběhu natáčení. Bohužel dnes každý takovýto film stojí a padá s filmovými trailery vypouštěnými dlouho před samotnou premiérou filmu. Jednak se tím ale filmový divák ochuzuje o překvapení a filmové zážitky, protože řadu scén z filmu již dopředu zná a ví, co se na plátně bude odehrávat a za druhé film samotný je podle traileru již předem ''zrecenzován'' a odstřelen ( Terminátor: Temný soud ), nebo naopak nekriticky vychválen ( John Wick ). Pátého Ramba předcházela bohužel od začátku ta pověst první. Ještě než dostal film šanci v kinech, byl na internetu rozstřílen do posledního náboje.

Na rovinu přiznáván, že i já jsem byl ještě před zhlédnutím nového Ramba ovlivněn četbou recenzí a kritik napsaných krátce po premiéře filmu. Při představě dalších špatných a zbytečných pokračování Smrtonosné pasti nebo 96 hodin jsem byl nekompromisně připraven v duchu i zde písemně vyčinit Stallonemu, že si nedokázal lépe pohlídat tak důležitou rolli své filmové kariéry. Po závěrečných nostalgických titulcích filmu jsem si víceméně oddechl, jak se v průběhu sledování filmu moje obavy jedna po druhé postupně vytrácely. Obava první, zda na to bude mít Stallone (73) ještě fyzicky se nenaplnila. Přechod z usedlého rančera na odpočinku v nemilosrdného zabijáka Stallonemu snadno uvěříte. Na toto konto bych snad poznamenal, že Rambo je důchodce a nikdo snad nemohl čekat, že ho navštíví klon plukovníka Trautmana a nabídne záchranou misi zajatců proti ISIS se seskokem s padákem, eliminací vrtulníků, jízdu tankem a další atrakce hodné bývalého zeleného bareta.

Naopak bych s odkazem na 1. díl v názvu podtitulu Poslední krev přivítal, kdyby zestárlý Rambo ubral na páře a nehnal se tak rychle k brutálnímu finále jako v předchozím dílu. Myslím, že lokalita mexického slumu jako alternativa džungle skýtala neméně zajímavé prostředí a zároveň nejlepší scény z filmu. Brutalita gangu samotného byla ve filmu jen naznačena, takže následná odplata Ramba se mohla na důchodce veterána jevit až zbytečně brutálně přehnaná a neadekvátní. V recenzích je často závěrečná finální scéna srovnávána a připodobňována k filmům ať již parodicky jako Sám doma, nebo až hororově k sérii Saw. Když už přirovnání tak mi jednoznačně naskočil Barbar Conan, kde si Conan ve finále také zvolil místo pro bitevní pole mezi ruinami ( tunely ), nastražil pasti a poté vyčkával na příjezd armády ''bodyguardů'' Thulsy Soudce, aby s nimi nadobro skoncoval.

Kde se s kritikou stotožňuji je výtka, že je to slušný akční film, ale není to Rambo. Sylvester Stallone není a nebyl žádný Johnny Depp, neliboval si nikdy v převlecích a make upu. Ve filmech prodával image sebe sama ( no dobře, Rocky tak trochu ikonický byl ), a Rambo byl jeho jedinou, ale o to větší ikonickou postavou. Vedle hory svalů, nože a luku byly jeho poznávacím znamením dlouhé vlasy a šátek. Ostříhaný Rambo v rančerském klobouku se stal touto změnou zaměnitelným s kteroukoliv ze Stalloneho rolí. To je jako Indiana Jones bez klobouku a biče. Filmový fanda tak musí být zaskočen hned v prvních vteřinách filmu s Rambovým novým imagem. Závěrečným dílem mohlo také trochu té nostalgie prostoupit celým filmem, ne to trochu násilně naroubovat až do závěrečných titulků. Třeba taková úvodní scéna Ramba u hrobu plukovníka Trautmana by filmu slušela více, než zbytečná scéna s digitální protrženou přehradou.

Myslím, že civilnější podoba Ramba mohla být stejně zajímavá, jako ta Rockyho, pokud zrovna nezápasil v ringu. A pokud snad bychom Johna Ramba měli šanci navštívit meditujícího v indiánské rezervaci, kam se přesunul ze zdemolovaného ranče a kam by jeho čelenka i luk zapadly jako hrnec na prdel, já bych byl pro všemi deseti. Komerční propadák nového Ramba a třeba i posledního Terminátora však dává tušit, že součastná doba a rozpoložení filmového publika akčnímu žánru nepřeje ( John Wick je vyjímkou potvrzující pravidlo ). Mohu jen doufat, že díky tomu alespoň nedojde v nejbližší době k plánovanému restartu série, které jsou dnes tak populární.